Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do postępującego zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech.

Dym tytoniowy albo zanieczyszczenia obecne we wdychanym powietrzu działają szkodliwie na błonę śluzową wyścielającą oskrzela. W błonie śluzowej zwiększa się liczba komórek zapalnych. Komórki te wydzielają substancje uszkadzające tkankę płucną w otoczeniu bardzo drobnych oskrzelików. Prowadzi to do nieodwracalnego zmniejszenia średnicy małych oskrzeli i oskrzelików oraz zniszczenia miąższu płuca (rozedmy) w ich otoczeniu. Zniszczenie miąższu płuc w otoczeniu drobnych oskrzeli sprawia, że łatwiej zapadają się one podczas wydechu. Zwężenie oskrzeli powoduje ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

POChP w 80% przypadków rozwija się wskutek palenia tytoniu. Najskuteczniejszą metodą na zatrzymanie postępu POChP jest zaprzestanie palenia tytoniu.

SKONTAKTUJ SIĘ

Jeśli cierpisz na POChP oraz pomimo zażywanych leków miewasz duszności, wymagasz częstego zażywania leków doraźnych, masz częste zaostrzenia choroby, chcesz sprawdzić czy kwalifikujesz się do programu lekowego, skontaktuj się z nami: