Astma oskrzelowa
Jest to przewlekły stan zapalny oskrzeli prowadzący do niekontrolowanego skurczu mięśni w ścianie oskrzeli i napadów astmy. W porównaniu z osobami zdrowymi oskrzela u chorych na astmę kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno.
Astma charakteryzuje się występowaniem objawów takich jak świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel, o zmiennej częstości i nasileniu, oraz utrudnienie wydechowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe o zmiennym nasileniu.
Astmę dzieli się na alergiczną (najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie) i niealergiczną (zwykle u osób dorosłych).
Czynnikami wyzwalającymi napady i zaostrzenia astmy lub powodującymi ich utrzymywanie się są: alergeny, zakażenia układu oddechowego (głównie wirusowe), zanieczyszczenia powietrza (w tym także dym tytoniowy, aerozole używane w gospodarstwie domowym, opary farb itp.), wysiłek fizyczny, silne emocje, zmiany pogody, leki.
Astma może wystąpić w każdym wieku. Jeśli się rozpoczyna w wieku dorosłym, to częściej jest niealergiczna i ma cięższy przebieg. W przebiegu astmy dochodzi do zaostrzeń, które rozwijają się gwałtownie (w ciągu minut lub godzin) albo stopniowo (w ciągu wielu godzin lub dni). Wieloletnia niekontrolowana lub źle leczona astma prowadzi do postępującej, nieodwracalnej obturacji oskrzeli.
SKONTAKTUJ SIĘ
Jeśli cierpisz na astmę niekontrolowaną, (jeżeli pomimo zażywanych leków miewasz napady duszności, wymagasz częstego zażywania leków doraźnych, masz częste zaostrzenia choroby) i chcesz sprawdzić czy kwalifikujesz się do programu lekowego, skontaktuj się z nami:
Zadzwoń: + 48 571 241 412
Napisz: [email protected]